کنترل و بازرسی بیشتر سازمان غذا و دارو، راه حل جلوگیری از قاچاق مکمل‌های غذایی

 

1

 

به گزارش مجله خبری غذا و دارو، دکتر غلامرضا اخوان فرید، داروساز و مدیرعامل شرکت تولیدکننده و دانش‌بنیان داروسازی «رها» با سابقه حدود ۴۱ سال فعالیت در صنعت داروسازی کشور گفت: بزرگ‌ترین مشکل مکمل‌های رژیمی و غذایی که به صورت دارو تولید می‌شود بحث قاچاق آن است.

وی تصریح کرد: علیرغم اینکه حمایت دولت و ارگان‌های مختلف برای جلوگیری از کالاهای مشابه تولید داخل طی ۶ سال گذشته، سهم قابل‌توجهی از مکمل‌های غذایی به واردات اختصاص یافته است،‌ طوری که ویترین داروخانه‌های سراسر کشور از مکمل‌های غذایی انباشته شده است.

وی افزود: متأسفانه اکثر این‌ها فاقد برچست اصالت کالا هستند. عدم کنترل وزارت بهداشت در این زمینه مشکلاتی را ایجاد کرده است و تا جاییکه اطلاع دارم سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی غذایی ایران، مکاتبات بسیاری برای جلوگیری از واردات با سازمان غذا و دارو داشته اما ترتیب اثری تاکنون داده نشده است.

اخوان فرید با بین اینکه آمار دقیقی از قاچاق مکمل‌های غذایی نمی‌توان یافت، تأکید کرد: اگر بخواهیم این صنعت در کشور رونق و پیدا کند باید شدیداً با واردات مکمل‌ها مبارزه شود. بازرسان سازمان غذا و دارو باید مرتباً از داروخانه‌ها بازید کنند تا به این شکل در دسترس مردم قرار نگیرد.

وی در خصوص موفقیت‌های اخیر و جایگاه خوب این صنعت خاطرنشان کرد: امروزه رشد مصرف مکمل‌های غذایی از دارو بیشتر شده است. رشد مصرف دارو در سطح کشور و هرساله ۶ و نیم درصد، ولی در حوزه مکمل‌ها، ۸ و نیم درصد است. یکی از دلایل آن، بالا رفتن سطح گاهی مردم و نقش مؤثر مکمل‌ها در سلامت است که باعث مصرف مکمل‌های غذایی (ویتامین، عصاره‌های گیاهی و مواد معدنی) شده است.

وی در ادامه گفت: ازاین‌رو باید از تولیدات داخلی حمایت شود؛ چون تکنولوژی ساخت مکمل‌های غذایی از دارو آسان‌تر است. همچنین ما باید بیشتر در بخش بسته‌بندی صنایع غذایی دقت کنیم و مصرف‌کننده‌ها را جویا شویم تا با مکمل‌های غذایی که متعلق به شرکت‌های خارجی هستند و وارد می‌شوند، بهتر رقابت کنیم.

مدیرعامل شرکت تولیدکننده و دانش‌بنیان داروسازی «رها»، نابسامانی در قیمت‌گذاری‌ها را یکی دیگر از مشکلات این حوزه عنوان کرد و افزود: سندیکا تلاش می‌کند که در کمیته‌های قیمت‌گذاری، قیمت‌های متعادلی به شرکت‌های تولیدکننده داده شود ولی این مشکل از قدیم وجود دارد. نظر تولیدکنندگان شرکت‌های مکمل‌های غذایی در تصمیم‌گیری‌های سازمان غذا و درو می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد تا در حق مصرف‌کنندگان هم اجحاف نشود.

وی در پایان راجع به صدور مجوز پروانه مکمل‌های غذایی گفت: متأسفانه گرفتن پروانه تولید برخلاف سایر کشورها با بروکسی اداری طولانی‌مدت و انتظار زیاد تولیدکنندگان روبروست که امیدواریم راه حل مناسبی برایش اندیشیده شود.

 

 

 

نوشتن پرسش و پاسخ

ارسال

اطلاعات تماس

 

دفتر مرکزی: اصفهان – کیلومتر 7 جاده شیراز– شهرک صنعتی صفه – واحد 11 

کدپستی: 35148 - 81791

صندوق پستی: 567 - 81745

 

031-36540859 - 031-36540659

 

فکس: 36540959-031


 

دفتر فروش تهران: اشرفی اصفهانی جنوب، نرسیده به میدان صادقیه، خیابان سازمان آب غربی، ابتدای گلستان اول، ساختمان زمرد، پلاک 23، طبقه دوم، واحد 7

 

021-44084866-44084859

 

فکس: 44975532-021

 

موقعیت جغرافیایی