مصاحبه خبرگزاری مهر با مدیر عامل شرکت داروسازی رها جناب آقای دکتر اخوان فرید

 

عکس مصاحبه دکتر 

 

غلامرضا اخوان فرید، در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: مشکلات صنعت داروسازی کشور موضوع چندان پوشیده‌ای نیست و تقریباً همه فعالان و دست‌اندرکاران امر به‌خوبی از چالش‌های فراوانی که این صنعت برای ادامه فعالیت با آنها مواجه است، خبر دارند و اظهار نظر در این باره نیز کم و بیش در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود.

عضو سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، افزود: آنچه درباره مشکلات اقتصادی صنعت داروسازی کشور پیش و بیش از همه باید مورد توجه قرار گیرد موضوعی است که به دلیل تخصیص ارز ترجیحی گریبانگیر تولیدکنندگان دارو شده است. در حال حاضر درآمدهای حاصل از تولید دارو در کشور یارانه‌ای ولی هزینه‌های تولید آن آزاد است. این موضوعی است که سال‌ها مورد مطالبه تولیدکنندگان صنایع دارویی کشور بوده و هیچ‌وقت نیز به شکل صحیح به آن توجه نشده است.

اخوان فرید با تاکید بر ضرورت منطقی‌سازی قیمت دارو در کشور، خاطرنشان کرد: جدا از موضوع اصلاح قیمت‌ها که امری ضروری و حیاتی در صنعت دارو است، درصد مارژین (حاشیه سود) تولید کننده نیز باید بیش از آنچه تا امروز در نظر گرفته شده باشد تا تورم تحمیل شده بر اقتصاد را پوشش دهد.

وی ادامه داد: وقتی وزارت بهداشت قیمت اقلام دارویی را مثلاً با ۲۰ درصد سود در نظر می‌گیرد باید به این موضوع نیز توجه داشته باشد که اگر قیمت‌گذاری‌ها در این حوزه بر مبنای ارز نیمایی یا آزاد صورت می‌گرفت، درصد سود ۲۰ تا ۲۵ درصد می‌توانست برای تولید کننده منطقی باشد اما وقتی با وجود تورم فزاینده و هزینه‌هایی که همواره با نرخ آزاد بوده است، همچنان این قیمت‌گذاری بر اساس ارز ترجیحی صورت می‌گیرد، حاشیه سود در نظر گرفته شده برای این حوزه باید حداقل ۳۰ تا ۳۵ درصد باشد تا بتواند هزینه‌ها و تورم موجود را پوشش دهد.

اخوان فرید در عین حال متذکر شد: البته حاشیه سود در صنعت دارو در سال گذشته حتی به همان ۲۰ درصد هم نرسید و سود تولید بسیاری از اقلام دارویی تک رقمی بود و حتی باعث شد در برخی موارد شرکت‌ها در تولید برخی اقلام زیان‌ده باشند و ادامه تولید به این شکل نمی‌تواند برای مدت زیادی ادامه پیدا کند.

وی تاکید کرد: ما اگر اعتقاد داریم که صنعت دارو به عنوان یک صنعت استراتژیک در کشور باید به فعالیت خود ادامه دهد و تأمین داروی مورد نیاز بیماران به شکل مناسب صورت گیرد، می‌بایست موضوع قیمت‌گذاری منطقی و اصلاح قیمت داروها را در اولویت برنامه‌های این حوزه قرار دهیم.

این فعال صنعت دارویی کشور، درباره تأثیرات ارز ترجیحی در نظام دارویی کشور و شرایط حذف آن نیز اظهار کرد: در مورد ارز ترجیحی نیز آنچه به نظر می‌رسد این است که دولت نیز امروز متوجه شده است که حذف یکباره ارز ترجیحی امکان‌پذیر نیست و تبعات فراوانی به همراه دارد. در این باره باید گفت اگرچه حذف این ارز امری است که باید به آن پرداخت ولی رویکرد اجرایی آن باید تدریجی و با شیب ملایم باشد.

اخوان فرید در پایان گفت: حذف ارز ترجیحی باید مطابق با آنچه در مورد داروهای OTC و مکمل‌ها اتفاق افتاد، در ابتدا در مورد داروهایی مانند قطره‌های چشمی یا پماد، کرم و ژل‌ها که نرخ ارز تأثیر کمتری در قیمت تمام شده آنها دارد، اجرا شود. زیرا، اگر بخواهیم تغییر مبنای ارزی را یک شبه و ناگهانی انجام دهیم، عوارض ناشی از آن بسیار زیاد خواهد بود و نظام دارویی کشور را دچار مشکلات فراوانی خواهد کرد.

 

کد خبر 5486301

منبع و متن خبر : خبرگزاری مهر

 
 

نوشتن پرسش و پاسخ

ارسال

اطلاعات تماس

 

دفتر مرکزی: اصفهان – کیلومتر 7 جاده شیراز– شهرک صنعتی صفه – واحد 11 

کدپستی: 35148 - 81791

صندوق پستی: 567 - 81745

 

031-36540859 - 031-36540659

 

فکس: 36540959-031


 

دفتر فروش تهران: اشرفی اصفهانی جنوب، نرسیده به میدان صادقیه، خیابان سازمان آب غربی، ابتدای گلستان اول، ساختمان زمرد، پلاک 23، طبقه دوم، واحد 7

 

021-44084866-44084859

 

فکس: 44975532-021

 

موقعیت جغرافیایی