تولید آمپول مگلومین آنتی مونات برای اولین بار در ایران توسط داروسازی رها

 

لیشمانیوز یا سالک، در شمار بیماری های مشترک انسان و حیوان قرار دارد که در صورت عدم درمان به موقع و مناسب، ممکن است موجب مرگ بیمار شود. عامل این بیماری، انگلی به نام لیشمانیا است که بر اثر گزش جنس ماده نوعی پشه خاکی به انسان منتقل می‌شود.

طبق گزارشات جهانی، بیماری لیشمانیوز با بیش از 10 میلیون نفر مبتلا در حال حاضر، 0.7 تا 1 میلیون نفر، ابتلاء جدید سالیانه و 20 تا 30 هزار مرگ به علت این بیماری، در بین ده بیماری اصلی نادیده گرفته شده استوایی قرار دارد.

این بیماری در مناطق مختلف جهان از جمله برخی از نواحی قاره های آسیا، آفریقا، جنوب اروپا، آمریکای مرکزی و جنوبی و همچنین خاورمیانه یافت می شود ولی شیوع آن در کشورهای گرمسیری از جمله چین، سوریه، عربستان، عراق، ایران، فلسطین، قفقاز، پاکستان، افغانستان و هند بیشتر است.

 این بیماری به سه نوع عمده لیشمانیوز پوستی، پوستی- مخاطی و احشایی ظاهر می‌شود که ممکن است علائم متفاوتی با یکدیگر داشته باشند. نوع پوستی این بیماری موجب ایجاد زخم های پوستی می شود، نوع پوستی- مخاطی آن در پوست و نواحی مخاطی ایجاد زخم می کند و نوع احشایی آن در ابتدا موجب مشکلات پوستی شده و سپس علائمی چون تب، کاهش وزن، بزرگ شدن طحال و کبد و کاهش سلول های خونی را نشان می دهد.

درمان به موقع لیشمانیوز در پیشگیری از مرگ و میر ناشی از بیماری نقش به سزایی دارد. آمپول تزریقی مگلومین آنتی مونات یکی از داروهای خط اول درمان این بیماری است که در درمان هر سه نوع لیشمانیوز کاربرد داشته و به صورت تزریق عضلانی و یا داخل ضایعه تجویز می شود.

شرکت دانش بنیان داروسازی رها برای اولین بار در کشور به دانش تولید داروی تزریقی مگلومین آنتی مونات دست یافته است. به دلیل پراکندگی مناطق شیوع بیماری لیشمانیوز، تا کنون داروی مگلومین آنتی مونات توسط تولید کنندگان معدودی در سرتاسر جهان تولید شده و پس از کشور های آمریکا و فرانسه، ایران سومین کشور تولید کننده این دارو خواهد بود.

با توجه به گزارشات آماری، سالیانه حدود 600 هزار عدد آمپول مگلومین آنتی مونات در داخل کشور برای درمان بیماران مبتلا به سالک، مصرف می شود و تولید داخلی این محصول می تواند سالیانه بیش از 1.5 میلیون دلار برای کشورمان ایران، صرفه جویی ارزی داشته باشد. همچنین با توجه به شیوع بیماری سالک در منطقه خاورمیانه و تولید داروی درمان کننده این بیماری در کشور ایران، صادرات آن می تواند نیاز منطقه به این دارو را برطرف نماید.

رونمایی از آمپول تزریقی مگلومین آنتی مونات، تولیدی شرکت داروسازی رها، در آذر ماه سال 1402 با حضور معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو، جناب آقای دکتر سید حیدر محمدی، صورت گرفت.

 

دکتر آناهیتا سعیدی (داروساز و مدیکال ادوایزر شرکت داروسازی رها)

 

 
 

 

 

 

 

 

 

نوشتن پرسش و پاسخ

ارسال

اطلاعات تماس

 

دفتر مرکزی: اصفهان – کیلومتر 7 جاده شیراز– شهرک صنعتی صفه – واحد 11 

کدپستی: 35148 - 81791

صندوق پستی: 567 - 81745

 

031-36540859 - 031-36540659

 

فکس: 36540959-031


 

دفتر فروش تهران: اشرفی اصفهانی جنوب، نرسیده به میدان صادقیه، خیابان سازمان آب غربی، ابتدای گلستان اول، ساختمان زمرد، پلاک 23، طبقه دوم، واحد 7

 

021-44084866-44084859

 

فکس: 44975532-021

 

موقعیت جغرافیایی