مقالات شرکت داروسازی رها

آسپیرین، کلیدی برای درمان موثر میگرن

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آسپیرین، کلیدی برای درمان موثر میگرن

مترجم: دکتر سید وحید میرصفایی واحد تضمین کیفیت شرکت داروسازی رها

 

طبق یافته های جدید علمی، آسپیرین، گزینه ی موثری برای درمان و پیشگیری از عود حملات میگرن (علی الخصوص در بیمارانی که قادر به تحمل عوارض یا قدرت خرید داروهای جدید و گران تر را ندارند) دانسته شده است.

aspirin2

 

گزارشات بالینی پیشنهاد می کنند که آسپیرین با دوز بالا برای درمان میگرن حاد، موثر و ایمن بوده و هم چنین آسپیرین در دوزهای پایین نیز می تواند در پیشگیری از حملات میگرن مفید باشد.

این گزارش که در تاریخ 12 اکتبر 2019 در مجله ی پزشکی امریکا (AJM) منتشر شده توسط دکتر چارلز هنکنز از دانشگاه فلوریدا تنظیم شده است.

میگرن در حدود 14% جمعیت مردم شیوع داشته و در زنان (18%) در قیاس با مردان (9%) شیوع بیشتری دارد. حدود 90 درصد مبتلایان به میگرن وجود دردهای متوسط تا شدید در هنگام حملات میگرن را گزارش کرده اند. بیش از 50 درصد نیز اختلالات حاد و شدید را گزارش کرده اند که اغلب منجر به کاهش بهره وری در ساعات کار یا تحصیل آنان می شود.

جهت درمان و پیشگیری از میگرن داروهایی با اثربخشی اثبات شده در بازار دارویی وجود دارند؛ اما بسیاری از این داروها گران بوده و مورد تقبل بیمه های درمانی نیز نیستند. علاوه بر این، این داروها ممکن است در برخی بیماران عوارضی نشان داده یا مواردی از منع مصرف داشته باشند.

جهت بررسی ایمنی و اثربخشی آسپیرین در درمان و پیشگیری از میگرن، پژوهشگران شواهدی مبتنی بر مطالعات بالینی آسپیرین در دوزهای بالا و پایین را مورد بررسی قرار داده اند. بدین جهت، آسپیرین در دوزهای 900 تا 1200 میلی گرم برای درمان میگرن حاد و 81 تا 325 میلی گرم برای پیشگیری از عود حملات میگرن مورد ارزیابی قرار گرفت.

طبق یافته های پژوهشگران در مطالعات متعدد بالینی، دوزهای بالای آسپیرین در رهایی از حملات حاد میگرن موثر بوده است. میزان این اثربخشی معادل 400 میلی گرم ایبوپروفن یا 50 میلی گرم سوماتریپتان ذکر شده است.

هم چنین شواهد دیگری نیز بیانگر اثربخشی 900 تا 1200 میلی گرم آسپیرین در رهایی از سردردهای میگرنی معادل 100 میلی گرم سوماتریپتان ذکر شده است. در این مطالعات، سرعت اثربخشی سوماتریپتان بیشتر از آسپیرین بوده است.

آسپیرین در قیاس با برخی از دیگر داروهای درمان میگرن، از این مزیت نیز برخوردار است که می تواند فرکانس علائم ناخوشایند همراه با میگرن –از جمله تهوع، ترس از نور و ترس از صدا- را کاهش دهد.

دوزهای بالای آسپیرین در برخی مواقع جهت درمان حملات میگرن همراه با داروی متوکلوپرامید استفاده می شوند. بررسی ها نشان می دهند که داروی متوکلوپرامید – که به طور معمول در درمان اختلالات دستگاه گوارشی کاربرد دارد- می تواند مزایای آسپیرین در بهبود سردردهای میگرنی و علائم همراه آن از جمله تهوع را افزایش دهد.

اما داروی متوکلوپرامید در مصرف طولانی مدت (بیش از 12 هفته) منع مصرف داشته و می تواند در مصرف مداوم در طولانی مدت، احتمال بروز عارضه ی دیسکینزی تاخیری را افزایش دهد.

طبق اظهارات پژوهشگران، مجموع شواهد بالینی پیشنهاد می کنند که دوزهای بالای داروی آسپیرین –دوزهای 900 تا 1300 میلی گرم- که در شروع بروز علائم میگرن مصرف شود، یک گزینه ی درمانی موثر و ایمن برای سردردهای حاد میگرنی است. همچنین برخی مطالعات (و نه همه ی آن ها) تایید کرده اند که مصرف 81 تا 325 میلی گرم آسپیرین در روز می تواند یک گزینه ی درمانی موثر در پیشگیری از عود سردردهای میگرنی باشد.

قابل ذکر است که داروهای مهارکننده ی گیرنده ی بتا، برخی داروهای ضدتشنج و توکسین بوتولینوم نیز دیگر داروهایی هستند که اثربخشی اثبات شده ای در پیشگیری از عود حملات میگرنی دارند.

جدیدترین دسته ی داروهای میگرن شامل آنتی بادی های مونوکلونال – از جمله ارنومب (erenumab) و گالکانزومب (galcanezumab)- هستند که فرکانس، شدت و طول مدت حملات میگرن را کاهش می دهند. (این داروها در بازار دارویی ایران وجود ندارند. م.)

تجویز و استفاده ی داروی ارنومب (erenumab) و دیگر آنتی بادی های مونوکلونال، به خاطر قیمت بالای آن ها، در افرادی که به داروهای خط اول درمان جواب نمی دهند منطقی و قابل پیشنهاد به نظر می رسد.

داروی آسپیرین دارای پروفایل عوارض جانبی نسبتاَ مناسب و قیمت بسیار پایینی است که باعث افزایش توجه به این دارو در درمان حملات میگرن می شود.

اما با وجود این موارد و اثربخشی آسپیرین، در بیمارانی که با تجویز پزشک خود داروی دیگری را برای این منظور استفاده می کنند، تغییر این داروها به آسپیرین بدون نظر پزشک معالج، توصیه نمی شود؛ خصوصاَ در مواردی که داروی مورد مصرف بیمار، برای حملات میگرنی موثر بوده و عارضه ی محدود کننده ای نداشته است.

نکته ی دیگری که باید مد نظر پزشکان و بیماران باشد، عوارض مصرف دوزهای بالای آسپیرین، شامل خونریزی دستگاه گوارشی و زخم معده است. مصرف آسپیرین همراه با غذا یا همراه با داروهای مهارکننده ی پمپ پروتونی (PPI)، از جمله امپرازول یا پنتوپرازول، می تواند در بهبود عوارض احتمالی گوارشی آسپیرین کمک نماید.

 

منابع:

https://www.amjmed.com/article/S0002-9343(19)30966-0/fulltext

https://www.amjmed.com/article/S0002-9343(19)30972-6/fulltext

 Aspirin Key to Expanding Access to Effective Migraine Treatment? - Medscape - Dec 10, 2019

اطلاعات تماس

 

دفتر مرکزی: اصفهان – کیلومتر 7 جاده شیراز– شهرک صنعتی صفه – واحد 11 

کدپستی: 35148 - 81791

صندوق پستی: 567 - 81745

 

031-36540859 - 031-36540659

 

فکس: 36540959-031


 

دفتر فروش تهران: اشرفی اصفهانی جنوب، نرسیده به میدان صادقیه، خیابان سازمان آب غربی، ابتدای گلستان اول، ساختمان زمرد، پلاک 23، طبقه دوم، واحد 7

 

021-44084866-44084859

 

فکس: 44975532-021

 

موقعیت جغرافیایی