مقالات شرکت داروسازی رها

همه چیز در رابطه با واکسن های جدید کرونا امیکرون BA.4 و BA.5

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

همه چیز در رابطه با واکسن های جدید کرونا امیکرون BA.4 و BA.5 : چه واکسن های داخلی بر پایه امیکرون موجود هستند؟

 corona1

ویروس کرونا در چند سال گذشته به مهمترین چالش پزشکی در تمامی کشور ها تبدیل شده است. از زمان ظهور این بیماری تا شهریور ماه 1401 حدود 615 میلیون مورد جدید ابتلا به کرونا گزارش شده است که در بسیاری از موارد، افراد بیش از یکبار به این بیماری مبتلا شده اند. متاسفانه از این میان حدود 6.5 میلیون نفر نیز جان خود را از دست دادند. از این رو بیماری کرونا به یکی از مهلک ترین بیماری ها در تاریخ مبتلا گشته است که به نظر می رسد راه درمان قطعی به جز پیشگیری بوسیله رعایت پروتکل های سازمان بهداشت جهانی و تزریق مداوم واکسن برای آن وجود ندارد.

 

دلیل ظهور سویه های مختلف کرونا چیست؟

 corona2

ویروس کرونا یک RNA ویروس می باشد که نرخ جهش بالا، این دسته از ویروس ها را با سایرین متمایز نموده است. از ابتدای ظهور این ویروس تا کنون سویه های مختلفی، ناشی از جهش در ژن ویروس به وجود آمده است. انواع آلفا، بتا، دلتا و نیز سویه اومیکرون از جمله خطرناک ترین سویه های این ویروس تا کنون بوده اند. باید توجه داشت که متاسفانه سویه های گفته شده، توانایی سرایت و در برخی موارد توانایی ایجاد عفونت شدیدتری نسبت به سایر سویه ها داشتند. بنابراین با توجه به سرایت بالاتر این سویه ها، عمدتا پس از مدتی به ویروس غالب در جوامع تبدیل می شدند که این موضوع، سختی مقابله با این بیماری منحوس را دو چندان کرده است.

 

چقدر باید در مورد سویه های جدید کرونا امیکرون BA.4 و BA.5 نگران باشیم؟

 corona3

طبق آخرین بررسی ها، زیر سویه های BA.4 و BA.5 مهمترین زیرسویه های امیکرون هستند که در ژانویه 2022 در آفریقای جنوبی کشف شدند. گزارش سازمان بهداشت جهانی  نشان می دهد که در حال حاضر بیش از نیمی از موارد ابتلا به کرونای جهانی ناشی از زیر سویه BA.5 و یک دهم موارد ناشی از زیر سویه BA.4 است. طبق آمار وزارت بهداشت کشور انگلستان، آمار افراد پذیرش شده در بیمارستان از 550 نفر در ماه می به بیش از 2200 نفر در هفته دوم ماه جولای افزایش پیدا کرده است. همچنین آمار مرگ و میر روزانه نیز از 30 نفر به 134 نفر در اواسط جولای افزایش یافته است. به گزارش سازمان غذا و دارو آمریکا، اثر بخشی واکسن های فعلی که در حال حاضر بر پایه ویروس اولیه کشف شده در ووهان چین تولید شده اند، در حال کاهش است. بنابراین سازمان غذا و داروی آمریکا به نتیجه رسیده است که توزیع واکسن به روز شده بر پایه زیر سویه های کشف شده جدید ضروری به نظر می رسد.

 

واکسن های فایزر و مدرنا بر پایه سویه های جدید امیکرون به لیست واکسن های کشور های اروپا و آمریکا اضافه می شوند.

 corona4

در ماه های اخیر شرکت های بزرگ داروسازی دنیا، از جمله شرکت فایزر-بیونتک و مدرنا در تلاش بوده اند تا بتوانند به فناوری تولید واکسن جدید بر پایه زیر سویه های کشف شده دست یابند. واکسن کومیرناتی امیکرون BA.4-5 (Comirnaty Omicron BA.4-5) واکسن تولید شده توسط شرکت فایزر بیونتک است که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا  و آژانس دارویی اروپا تاییده لازم جهت عرضه واکسن به بازار را کسب کرده است. این واکسن جهت استفاده عموم افراد بالای 12 سال که دوره ابتدایی واکسیناسیون را دریافت کرده اند قابل استفاده می باشد. واکسن کومیرناتی جدید، واکسنی دو ظرفیتی است که فرم ارتقا یافته واکسن قبلی این شرکت محسوب می شود. علاوه بر این شرکت مدرنا نیز واکسن خود را جهت استفاده افراد 18 سال به بالا به بازار عرضه می کند.

طبق دستور سازمان غذا و دارو آمریکا، قرار است این دو واکسن، به عنوان دوز بوستر برای واکسن های قبلی تولید شده توسط شرکت فایزر و مدرنا تزریق شوند.

 

واکسن برکت پلاس، اولین واکسن اختصاصی امیکرون در ایران

 corona5

طی ماه های اخیر، دانشمندان ایرانی در شرکت شفا فارمد وابسته به گروه دارویی برکت، موفق به آزمایش و تولید اولین واکسن بر پایه ویروس امیکرون شده اند. واکسن برکت پلاس توانسته است مطالعات پیش بالینی و کارآزمایی بالینی را با موفقیت سپری کند. سازمان غذا و داروی جمهوری اسلامی ایران مجوز اضطراری توزیع واکسن برکت پلاس را در تیرماه 1401 صادر نمود. دکتر محمدرضا صالحی، محقق بالینی پروژه های واکسیناسیون کووایران برکت گفت: مطالعه بالینی واکسن جدید بر روی 210 داوطلب در اسفند 1400 انجام شد و داده ها حاکی از کارایی این واکسن بود. وی اضافه کرد: مطالعه‌ای که روی ۴۰ نفر از افراد شرکت کننده در مرحله بالینی انجام شد نشان داد این واکسن در خنثی سازی زیرسویه BA.5 کارایی ۷۵ درصدی دارد. این آزمایش روی افرادی انجام شده بود که در نوبت های اول و دوم واکسیناسیون، واکسن هایی بر پایه ویروس غیر فعال یعنی کووایران برکت یا سینوفارم دریافت کرده بودند. لازم به ذکر است واکسن برکت پلاس نیز مکانیسمی شبیه واکسن قبلی این شرکت، یعنی ویروس غیر فعال دارد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مجموعه دارویی برکت تا به حال 11 میلیون دز واکسن برکت پلاس تولید نموده است. از این میان حدود 3 میلیون دز به وزارت بهداشت تحویل داده شده و در مراکز واکسیناسیون کشور در دسترس است.  

تهیه شده توسط: دکتر میلاد سعادت کیش

مدیکال ادوایزر شرکت داروسازی رها

 

منابع

https://www.bmj.com/content/378/bmj.o1969

https://www.worldometers.info/coronavirus

https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/coronavirus-covid-19-update-fda-authorizes-moderna-pfizer-biontech-bivalent-covid-19-vaccines-use

https://www.iribnews.ir/00Etez

https://irna.ir/xjKkmg

 

 

اطلاعات تماس

 

دفتر مرکزی: اصفهان – کیلومتر 7 جاده شیراز– شهرک صنعتی صفه – واحد 11 

کدپستی: 35148 - 81791

صندوق پستی: 567 - 81745

 

031-36540859 - 031-36540659

 

فکس: 36540959-031


 

دفتر فروش تهران: اشرفی اصفهانی جنوب، نرسیده به میدان صادقیه، خیابان سازمان آب غربی، ابتدای گلستان اول، ساختمان زمرد، پلاک 23، طبقه دوم، واحد 7

 

021-44084866-44084859

 

فکس: 44975532-021

 

موقعیت جغرافیایی