مقالات شرکت داروسازی رها

با پوکی استخوان و درمان آن بیشتر آشنا شویم

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 

 

آنچه در این مطلب می خوانید :

 

 • پوکی استخوان چیست؟

پوکی استخوان (Osteoporosis) زمانی ایجاد می شود که تراکم مواد معدنی و توده استخوانی کاهش یابد یا ساختار و استحکام استخوان تغییر کند و این کاهش استحکام می تواند منجر به افزایش خطر شکستگی استخوان شود.

پوکی استخوان یک "بیماری خاموش" است زیرا افرادی که به آن مبتلا می شوند معمولاً علائمی ندارند و ممکن است تا زمانی که استخوان شکسته نشود متوجه هیچ تغییری نشوند. به علاوه استخوان های دچار پوکی استخوان، به سختی پس از شکستگی بهبود می یابند که گاهی اوقات ممکن است باعث دردی ماندگار شود.

پوکی استخوان علت اصلی شکستگی در زنان یائسه و در مردان مسن است. شکستگی می تواند در هر استخوانی رخ دهد اما اغلب در استخوان های لگن، مهره های ستون فقرات و مچ دست اتفاق می افتد. به ویژه شکستگی استخوان های لگن و ستون فقرات جدی است، زیرا این آسیب ها می تواند باعث از دست رفتن تحرک و استقلال حرکتی در افراد مسن شود.

 

 

 • چه عواملی خطر ابتلا به پوکی استخوان را افزایش می دهند ؟
 • جنسیت : اگر زن باشید، احتمال ابتلا به پوکی استخوان شما بیشتر است. زنان نسبت به مردان توده استخوانی کمتر و استخوان‌های کوچک‌تری دارند. با این حال، مردان به ویژه پس از 70 سالگی همچنان در معرض خطر هستند.
 • سن : با افزایش سن، تحلیل استخوان سریعتر اتفاق می افتد و رشد استخوان جدید کندتر می شود. با گذشت زمان، استخوان‌های شما ضعیف می‌شوند و خطر ابتلا به پوکی استخوان افزایش می‌یابد.
 • اندازه بدن : زنان و مردان لاغر اندام با استخوان‌های کوچک تر، بیشتر در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان هستند.
 • نژاد : زنان و مردان سفید پوست و آسیایی نسبت به آفریقایی آمریکایی و آمریکایی مکزیکی ها، بیشتر در معرض خطر پوکی استخوان قرار دارند.
 • سابقه خانوادگی : در صورت داشتن سابقه پوکی استخوان یا شکستگی لگن در خانواده درجه یک، خطر ابتلا به پوکی استخوان و شکستگی در شما بیشتر خواهد بود.
 • تغییرات هورمونی : سطوح نامناسب برخی از هورمون ها می تواند شانس ابتلا به پوکی استخوان را افزایش دهد. مانند سطح پایین استروژن در زنان پس از یائسگی و سطح پایین تستوسترون در مردان.

 

 

 • رژیم غذایی : رژیم غذایی با میزان پایین کلسیم، ویتامین D و پروتئین می تواند خطر ابتلا به پوکی استخوان و شکستگی را افزایش دهد.
 • سایر بیماری ها : برخی از بیماری ها مانند مشکلات غدد درون ریز و هورمونی، بیماری های گوارشی، آرتریت روماتوئید، انواع خاصی از سرطان، HIV/AIDS و بی اشتهایی عصبی، می توانند خطر پوکی استخوان را افزایش دهند.
 • داروها : استفاده طولانی مدت از برخی داروها (از جمله گلوکوکورتیکوئیدها) ممکن است احتمال ابتلا به تحلیل و پوکی استخوان را افزایش دهد.
 • سبک زندگی : سطوح پایین فعالیت بدنی و دوره های طولانی مدت بی تحرکی می تواند به افزایش میزان از دست دادن استخوان کمک کند. همچنین استفاده از سیگار، دخانیات یا مشروبات الکلی، یک عامل خطر مهم برای ابتلا به پوکی استخوان محسوب می شود.
 • بارداری و شیردهی : کلسیم در دوران بارداری و شیردهی برای حمایت از رشد و تکامل جنین در رحم مادر و همچنین پس از تولد مورد نیاز است و در صورت صلاحدید پزشک به صورت مکمل در این دوران تجویز می شود.

 

 

 • چگونه می توانیم با افزایش سن، استخوان هایمان را قوی نگه داریم؟

در ادامه به چند نکته ای که می توانید برای جلوگیری از ضعیف شدن استخوان ها انجام دهید، اشاره می کنیم :

 • غذاهایی بخورید که از سلامت استخوان حمایت می کنند. هر روز کلسیم، ویتامین D و پروتئین کافی دریافت کنید. لبنیات کم چرب؛ سبزیجات با برگ سبز، ماهی، آبمیوه های غنی شده، شیر و غلات منابع خوبی از کلسیم هستند. اگر سطح ویتامین D شما پایین است، با پزشک خود در مورد مصرف مکمل صحبت کنید.
 • ورزش های تحمل وزن مانند تمرینات قدرتی، پیاده روی، دویدن، تنیس و رقص را انتخاب کنید. انجام منظم این نوع فعالیت های بدنی می تواند به تقویت استخوان ها و عضلات شما کمک کند.
 • مصرف سیگار یا نوشیدنی های الکلی را ترک کنید.
 • در سنین بالای 60 سال، به صورت دوره ای و تحت نظارت پزشک، از آزمایش سنجش پوکی استخوان استفاده کنید تا در صورت وجود احتمال پوکی استخوان، قبل از شدت یافتن آن، درمان دریافت کنید.
 • در صورت داشتن درجاتی از پوکی استخوان، هنگام حرکت و فعالیت های بدنی، مخصوصا در سطوح لغزان و ناصاف، احتیاط کنید.
 • در صورت صلاحدید پزشک یا داروسازتان، از داروها و مکمل های پیشگیری کننده از پوکی استخوان استفاده کنید.

 

 

 

 • پوکی استخوان چگونه درمان می شود؟

درمان پوکی استخوان به معنای کند کردن یا توقف از دست دادن استخوان برای جلوگیری از شکستگی است. اگر نتایج آزمایش شما نشان می‌دهد که پوکی استخوان یا تراکم استخوان کمتر از حد معینی دارید و یا سایر عوامل خطر شکستگی را دارید، ممکن است پزشک تغییرات سبک زندگی و داروها (که برخی از دست دادن تراکم استخوان شما را کاهش داده و برخی دیگر به بازسازی استخوان کمک می کنند) را برای کاهش احتمال شکستگی استخوان توصیه کند.

در ادامه چند محصول مکمل که می توانند به حفظ تراکم استخوان های شما کمک کنند را معرفی خواهیم کرد:

 

* Rx Code به معنی کد اختصاصی دارو در سیستم نسخ الکترونیک می باشد.

 

 • قرص کلسورب :

هر قرص روکش دار کلسورب حاوی 500 میلی گرم کلسیم کربنات و 400 واحد ویتامین D3 می باشد. این فرآورده تامین کننده نیاز روزانه بدن به کلسیم و ویتامین D3 است و به حفظ رشد، تراکم و استحکام استخوان ها کمک می کند. میزان مصرف معمول آن در بزرگسالان، روزانه 1-2 عدد قرص، یک ساعت بعد از غذا می باشد.

مصرف این فرآورده در دوران بارداری و شیردهی، در صورت صلاحدید پزشک، بلامانع است.

* Rx Code به معنی کد اختصاصی دارو در سیستم نسخ الکترونیک می باشد.

 

 • قرص کلسی فان :

هر قرص روکش دار کلسی فان حاوی 400 میلی گرم کلسیم کربنات، 100 میلی گرم منیزیم اکساید، 4 میلی گرم زینک اکسید و 200 واحد ویتامین D3 می باشد. این فرآورده تامین کننده نیاز روزانه بدن به املاح ذکر شده می باشد و به حفظ رشد و استحکام استخوان ها و سلامت عضلات و مفاصل کمک می کند. میزان مصرف معمول آن در بزرگسالان، روزانه 1-2 عدد قرص، یک ساعت بعد از غذا می باشد.

مصرف این فرآورده در دوران بارداری و شیردهی، در صورت صلاحدید پزشک، بلامانع است.

 

* Rx Code به معنی کد اختصاصی دارو در سیستم نسخ الکترونیک می باشد.

 

 • شربت کلسی فان :

شربت خوراکی کلسی فان حاوی 400 میلی گرم کلسیم کربنات، 150 میلی گرم منیزیم اکسید، 15 میلی گرم زینک اکسید و 400 واحد ویتامین D3 در هر 10 میلی لیتر شربت می باشد. این فرآورده تامین کننده نیاز روزانه بدن به املاح ذکر شده است و به دلیل شکل دارویی محلول و طعم مناسب پرتقالی آن، قابل استفاده در کودکان، نوجوانان و همچنین افراد مسنی که توانایی بلع راحت قرص ندارند، می باشد. این فرآورده به افزایش رشد قدی کودکان در سنین رشد کمک کرده و به حفظ استحکام استخوان ها و سلامت عضلات می پردازد.

مصرف این فرآورده در دوران بارداری و شیردهی، در صورت صلاحدید پزشک، بلامانع است.

 

* Rx Code به معنی کد اختصاصی دارو در سیستم نسخ الکترونیک می باشد.

 

 • قرص کلسی فان پلاس :

هر قرص روکش دار کلسی فان پلاس حاوی 600 میلی گرم کلسیم کربنات، 50 میلی گرم منیزیم اکساید، 7/5 میلی گرم زینک اکسید، 1 میلی گرم مس، 1/8 میلی گرم منگنز، 250 میکروگرم بور و 800 واحد ویتامین D3 می باشد. این فرآورده با ترکیب ویژه و کامل خود، تامین کننده نیاز روزانه بدن به املاح مورد نیاز در حفظ سلامت استخوان ها و مفاصل می باشد و به حفظ رشد، استحکام و عملکرد استخوان ها، عضلات و مفاصل کمک می کند. میزان مصرف معمول آن در بزرگسالان، روزانه 1-2 عدد قرص، یک ساعت بعد از غذا می باشد.

 

 

 • منابع :
 • National institute of arthritis and musculoskeletal and skin diseases
 • National institute on aging

 

 • تهیه کننده : دکتر آناهیتا سعیدی

داروساز و مدیکال ادوایزر شرکت داروسازی رها

 

 

اطلاعات تماس

 

دفتر مرکزی: اصفهان – کیلومتر 7 جاده شیراز– شهرک صنعتی صفه – واحد 11 

کدپستی: 35148 - 81791

صندوق پستی: 567 - 81745

 

031-36540859 - 031-36540659

 

فکس: 36540959-031


 

دفتر فروش تهران: اشرفی اصفهانی جنوب، نرسیده به میدان صادقیه، خیابان سازمان آب غربی، ابتدای گلستان اول، ساختمان زمرد، پلاک 23، طبقه دوم، واحد 7

 

021-44084866-44084859

 

فکس: 44975532-021

 

موقعیت جغرافیایی