مقالات شرکت داروسازی رها

همه چیز درباره سندرم تخمدان پلی کیستیک

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 

 

آنچه در این مطلب می خوانیم :

 

 

 

سندرم تخمدان پلی کیستیک (Polycystic Ovarian Syndrome - PCOS) شایع ترین اختلال هورمونی زنان در سنین باروری، در سراسر جهان می باشد و شیوع آن بین 5 تا 15 درصد متغیر است در حالی که بیش از نیمی از این زنان بدون علامت بالینی هستند. 3 ویژگی اصلی PCOS عبارتند از :

 • عدم تخمک گذاری مزمن یا پریودهای نامنظم : به این معنی که تخمدان ها به طور منظم تخمک را آزاد نمی کنند.
 • هایپرآندروژنیسم : آندروژن بیش از حد که ممکن است باعث علائم فیزیکی مانند افزایش رشد موهای زائد در صورت یا بدن شود.
 • تخمدان های پلی کیستیک : تخمدان ها بزرگ می شوند و حاوی تعداد زیادی فولیکول (کیسه های توسعه نیافته پر از مایع که تخمک ها در آن ها رشد می کنند و در سندرم تخمدان پلی کیستیک، این کیسه ها اغلب قادر به آزاد کردن تخمک نیستند.) هستند که اندازه آن ها تا 8 میلی متر می رسد و اطراف تخمک ها را احاطه کرده اند.

اگر حداقل 2 مورد از این ویژگی ها در فرد وجود داشته باشد، احتمال ابتلا به PCOS وجود دارد.

 

 

 • سبب شناسی PCOS (اتیولوژی)

سندرم تخمدان پلی کیستیک یک بیماری چند عاملی است. چندین ژن حساس به عنوان عوامل موثر در پاتوفیزیولوژی بیماری شناسایی شده اند. این ژن ها در سطوح مختلف ساخت استروئید ها و مسیرهای آندروژنی، نقش دارند. مطالعات حدود 70 درصد وراثت پذیری این بیماری را تخمین زده اند. همچنین، محیط یک مؤلفه اساسی در بیان این ژن ها و توسعه و پیشرفت بیماری است. شایع ترین عوامل محیطی که منجر به بیان ویژگی‌های PCOS می‌شوند، چاقی و مقاومت به انسولین می باشند.

 

 

 • علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک

علائم و نشانه های سندرم تخمدان پلی کیستیک معمولاً در اواخر دوره نوجوانی یا اوایل دهه 20 سالگی آشکار می شوند. علائم می توانند شامل موارد زیر باشند :

 • قاعدگی های نامنظم یا عدم وقوع قاعدگی
 • مشکلات باروری در نتیجه تخمک گذاری نامنظم یا عدم تخمک گذاری
 • رشد بیش از حد مو زائد، معمولاً روی صورت، سینه یا پشت (هیرسوتیسم)
 • افزایش وزن
 • نازک شدن و ریزش موی سر
 • پوست چرب یا آکنه

 

 

 • عدم تخمک گذاری مزمن

سیکل قاعدگی با طول بیش از 35 روز، نشان دهنده عدم تخمک گذاری مزمن است، اما طول سیکل بین 32 تا 35-36 روز باید از نظر اختلال تخمک گذاری ارزیابی شود. آستانه اولیگومنوره (خونریزی سبک و غیرطبیعی با فواصل قاعدگی افزایش یافته) سیکل 35 روزه در بزرگسالان و 40 روز در نوجوانان است. بیمار با سیکل های کوتاه تر از 35 روز را می توان با اندازه گیری سطح پروژسترون در فاز لوتئال میانی (روزهای 20 تا 21 سیکل) ارزیابی کرد. پیامدهای احتمالی ناشی از اختلال در تخمک گذاری درمان نشده، شامل ناباروری، هایپرپلازی و سرطان آندومتر رحم می باشد.

 • هایپرآندروژنیسم

هایپرآندروژنیسم بالینی (سطح بالاتر از حد طبیعی آندروژن ها در بدن) در زنان بالغ با علائمی همچون هیرسوتیسم، آلوپسی (ریزش مو) و آکنه تشخیص داده می شود. الگوهای ریزش مو ممکن است متغیر باشند، به طور معمول در یک الگو متمرکز در تاج سر و یا منتشر در کل سر رخ می دهد. زنان مبتلا به هایپرآندروژنیسم شدیدتر ممکن است از ریزش موی گیجگاهی و از دست دادن خط موی جلویی نیز رنج ببرند. نوجوانان مبتلا به آکنه شدید یا مقاوم به آنتی بیوتیک های خوراکی و موضعی، ممکن است با احتمال 40 درصد، مبتلا به PCOS باشند.

 

 

 • علت سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست؟
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک یک حالت هایپرآندروژنیک همراه با اشکال در تخمک گذاری است که با هیچ اختلال دیگری قابل توضیح نیست. این بیماری اغلب به صورت وراثتی در خانواده‌ها دیده می‌شود و مربوط به سطوح غیر طبیعی هورمون ها در بدن، از جمله سطوح بالای آندروژن و انسولین است. بسیاری از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک در برابر عملکرد انسولین در بدن خود مقاوم هستند و برای غلبه بر آن سطوح بالاتری از انسولین تولید می کنند. این موضوع به افزایش تولید و فعالیت هورمون هایی مانند تستوسترون کمک می کند. به علاوه اضافه وزن یا چاقی نیز میزان انسولین تولیدی بدن را افزایش می دهد.

   

 

  • تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک

  اکثر روش های تشخیص PCOS بر اساس وجود دو معیار از سه معیار زیر هستند: عدم تخمک گذاری مزمن، هایپرآندروژنیسم بالینی یا بیولوژیکی و مورفولوژی تخمدان پلی کیستیک در غیاب هر گونه آسیب شناسی دیگر. این ویژگی های بالینی بخشی از معیارهای روتردام هستند. معیارهای مؤسسه ملی بهداشت نیز نیازمند هایپرآندروژنیسم بالینی یا بیوشیمیایی و اولیگو یا عدم تخمک گذاری است.
  تشخیص PCOS بر اساس شرح حال و علائم بالینی بیمار، معاینات فیزیکی توسط پزشک، انجام سونوگرافی و آزمایشات خون جهت بررسی وضعیت هورمون های مربوطه در بدن، انجام می شود.

   

  • تشخیص های افتراقی

  اختلالاتی که علائمی شبیه ویژگی های بالینی PCOS دارند، باید در تشخیص افتراقی کنار گذاشته شوند، مانند موارد زیر :

 • کم کاری تیروئید
 • هایپرپرولاکتینمی
 • استفاده از محصولات و داروهای استروئیدی آندروژنی
 • هایپرپلازی مادرزادی آدرنال غیرکلاسیک
 • هیرسوتیسم وراثتی و یا با علت ناشناخته (ایدیوپاتیک)
 • بدخیمی های تخمدان
 •  

 •  

 • سندرم تخمدان پلی کیستیک در نوجوانان
 • تشخیص PCOS در نوجوانان با توجه به مسائل رشدی در این گروه چالش برانگیز است. بسیاری از ویژگی های PCOS در بلوغ طبیعی رایج است، به عنوان مثال آکنه، بی نظمی قاعدگی، و هایپرانسولینمی. بی نظمی های قاعدگی همراه با سیکل های عدم تخمک گذاری به دلیل نابالغی محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-تخمدان در 2 تا 3 سال اول پس از قاعدگی رخ می دهد. الیگومنوره (خونریزی سبک و غیرطبیعی با فواصل قاعدگی افزایش یافته) مداوم پس از این دوره و بی‌نظمی‌های مداوم قاعدگی، احتمال بالاتر اختلال عملکرد تخمدان یا آدرنال را پیش‌بینی می‌کند. سونوگرافی در نوجوانان نیز چندان مفید نیست زیرا آن ها معمولا تخمدان های بزرگ و چند کیستیک دارند.

   

 

 • درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک

در حال حاضر یک درمان قطعی و همیشگی برای PCOS وجود ندارد، اما علائم را می توان درمان کرد.

 • اصلاح سبک زندگی : اگر PCOS و اضافه وزن دارید، کاهش وزن، رعایت یک رژیم غذایی سالم و متعادل و فعالیت بدنی منظم، می تواند برخی از علائم را بهبود بخشد.
 • دارودرمانی : برای درمان علائمی مانند رشد بیش از حد مو (هیرسوتیسم)، آکنه، پریودهای نامنظم و مشکلات باروری، درمان های دارویی در دسترس هستند که توسط پزشک تجویز می شوند.
 • اگر داروهای درمان ناباروری موثر نباشند، ممکن است یک روش جراحی ساده به نام جراحی تخمدان به روش لاپاروسکوپی(Laparoscopic Ovarian Diathermy-LOD) توصیه شود. این روش شامل استفاده از گرما یا لیزر برای از بین بردن بافت تخمدان‌هایی است که آندروژن‌هایی مانند تستوسترون تولید می‌کنند و موجب پاسخ بهتر تخمدان‌ها به هورمون‌ها و در نتیجه افزایش احتمال تخمک‌گذاری خواهد شد. در حقیقت با درمان، اکثر زنان مبتلا به PCOS می توانند باردار شوند.

 

 

 • عوارض سندرم تخمدان پلی کیستیک کنترل نشده

عوارض متعددی با PCOS کنترل نشده مرتبط است، از جمله خطر بالاتر برای بروز ناباروری، سندرم متابولیک، چاقی، اختلال تحمل گلوکز، دیابت نوع 2، خطر بیماری های قلبی عروقی، افسردگی، آپنه انسدادی خواب، سرطان آندومتر رحم و بیماری کبد چرب غیر الکلی/ استئاتوهپاتیت غیر الکلی. توصیه‌های غربالگری متفاوتی برای هر یک از این آسیب‌شناسی‌ها وجود دارد، اما در صورت مشاهده هرگونه تظاهرات در بیماران  PCOS، پزشک باید آستانه کمی برای انجام درمان داشته باشد. احتمال بروز این بیماری در برخی شرایط بیشتر است، از جمله در بستگان درجه یک فرد مبتلا به PCOS، چاقی پیش از بلوغ، برخی اختلالات مادرزادی، وزن بالاتر از میانگین یا کم هنگام تولد بر اساس سن حاملگی و بلوغ زودرس.

غربالگری چاقی باید برای زنان و نوجوانان PCOS با محاسبه شاخص توده بدنی (BMI) و دور کمر انجام شود. چاقی خطر هایپرآندروژنمی و اختلالات متابولیک را افزایش می دهد که تأثیر منفی بر PCOS دارد. اندازه گیری فشار خون و غربالگری چربی نیز باید انجام شود.

مقاومت به انسولین بسیار با PCOS مرتبط است. حدود یک سوم تا دو سوم افراد مبتلا به PCOS دارای درجات غیر طبیعی مقاومت به انسولین هستند. چاقی، مقاومت به انسولین را افزایش می دهد و در نتیجه افزایش هایپرانسولینیسم باعث تشدید هایپرآندروژنیسم می شود. در برخی از زنان چاق مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، نقش ناهنجاری های متابولیک مربوط به مقاومت به انسولین و چاقی، در مکانیسم عدم تخمک گذاری سندرم تخمدان پلی کیستیک، مهم تر از آندروژن اضافی است.

 

 • در ادامه دو مورد از محصولات مکمل موثر در بهبود سندرم تخمدان پلی کیستیک را معرفی خواهیم کرد :

 

* Rx Code به معنی کد اختصاصی دارو در سیستم نسخ الکترونیک می باشد.

 

 • آلپیک

کپسول های خوراکی آلپیک حاوی 300 میلی گرم آلفالیپوئیک اسید در هر کپسول می باشند. آلفالیپوئیک اسید یک آنتی اکسیدان قوی است که با اثرات ضد التهابی خود و بازیابی اثر سایر آنتی اکسیدان ها (مانند ویتامین C وE)، سلول ها و بافت های بدن را در برابر گونه های فعال اکسیژن و رادیکال های آزاد محافظت می کند. کپسول آلپیک در بهبود باروری در مردان و زنان، کمک به درمان بیماری سندرم تخمدان پلی کیستیک در زنان، کاهش مقاومت به انسولین و کمک به کنترل قند خون، درمان نوروپاتی دیابتی (درد و سوزش دست و پا)، بهبود اختلالات حافظه و کمک به کاهش وزن، کاربرد دارد.

کپسول آلپیک، در بسته های 30 عددی توسط شرکت داروسازی رها تولید و به بازار عرضه شده است. دستور مصرف متداول این محصول در بزرگسالان، روزانه 2-1 عدد کپسول طبق صلاحدید پزشک معالج می باشد.

 

* Rx Code به معنی کد اختصاصی دارو در سیستم نسخ الکترونیک می باشد.

 

 • کوئترول

کپسول های خوراکی کوئترول حاوی 250 میلی گرم رزوراترول و 10 میلی گرم عصاره پوست میوه انگور قرمز در هر کپسول می باشند. رزوراترول یک آنتی اکسیدان پر قدرت می باشد که بافت های بدن را در برابر عوامل آسیب زا محافظت می نماید. کپسول کوئترول در محافظت از قلب در برابر بیماری های قلبی عروقی و کاهش فشار خون، محافظت از سلول های عصبی در برابر بیماری های مغز و اعصاب، کاهش مقاومت به انسولین و کنترل قند خون، محافظت از سلول های بدن در برابر پیری و کمک به درمان کبد چرب غیر الکلی موثر است. همچنین این فرآورده به بهبود باروری در زنان و مردان کمک کرده و با حفظ روند تکامل فولیکول های تخمدان و محافظت از تخمک در برابر از بین رفتن (آپوپتوز)، در درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک هم نقش دارد.

کپسول کوئترول، در بسته های 60 عددی توسط شرکت داروسازی رها تولید و به بازار عرضه شده است. مصرف این محصول توسط بزرگسالان، با تجویز پزشک معالج امکان پذیر می باشد.

 

 

 

References :

 

 

 • تهیه کننده : دکتر آناهیتا سعیدی

داروساز و مدیکال ادوایزر شرکت داروسازی رها

 

 

 

اطلاعات تماس

 

دفتر مرکزی: اصفهان – کیلومتر 7 جاده شیراز– شهرک صنعتی صفه – واحد 11 

کدپستی: 35148 - 81791

صندوق پستی: 567 - 81745

 

031-36540859 - 031-36540659

 

فکس: 36540959-031


 

دفتر فروش تهران: اشرفی اصفهانی جنوب، نرسیده به میدان صادقیه، خیابان سازمان آب غربی، ابتدای گلستان اول، ساختمان زمرد، پلاک 23، طبقه دوم، واحد 7

 

021-44084866-44084859

 

فکس: 44975532-021

 

موقعیت جغرافیایی