مقالات شرکت داروسازی رها

شروع مجدد کارآزمایی بین المللی COVID-19 با تمرکز بر پاسخ های ایمنی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سازمان بهداشت جهانی احتمال نجات آزمایش جان افراد بستری را با سه داروی موجود را بررسی خواهد کرد .

 

covid m

یک برنامه گسترده جهت کارآزمایی درمان های بالقوه COVID-19 در ده ها کشور با لیست جدیدی از درمان ها دوباره شروع شده است - این بار با هدف تعدیل پاسخ های ایمنی قوی که می تواند شدت بیماری را بدتر کند.

این کارآزمایی بالینی ، که توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) همبستگی و هماهنگی نام نهاده شده است، سه دارو را که قبلاً در بیماران بستری شده در COVID-19 مفید واقع شده است و باعث کاهش التهاب می شوند ، آزمایش می کند .

آرنه روتینگن، مدیر علمی انستیتوی بهداشت عمومی نروژ و رئیس کمیته راهبری بین المللی همبستگی می گوید ، هر سه دارو با توجه به اثربخشی که در آزمایشات بالینی کوچکتر نشان داده اند ومیزان در دسترس بودنشان، با دقت انتخاب شده اند.

هنگامی که WHO کمپین "همبستگی" را در مارس 2020 راه اندازی کرد ، این مطالعه بر روی داروهای ضد ویروسی متمرکز بود. در ماه اکتبر، در این کارآزمایی،  بیش از 11000 بیمار بستری دگیر بار COVID-19 در 30 کشور صورت پذیرفت. مشخص شد که هیچ یک از چهار دارویی که آزمایش کرده است (رمدسیور، اینترفرون ، داروی مالاریا هیدروکسی کلروکین و ترکیبی از داروهای HIV به نام لوپیناویر و ریتوناویر) باعث نجات جان افراد یا کاهش مدت زمان بستری در بیمارستان نمی شوند (1).

روتینگن می گوید: "هیچ یک از داروهای ضد ویروس اثرات بهبود بالایی را در بیماران بستری نشان نداده است. "اتفاق نظر موجود این است که بهترین زمانی که داروهای ضد ویروسی می توانند فایده داشته باشند بلافاصله پس از مثبت شدن آزمایش است. "

اکنون ، پس از درنگ جهت تعیین روش های بعدی درمان ، این کارآزمایی امیدوار است که بر پاسخ های ایمنی که می تواند در شکل های شدید COVID-19 موثر باشد ، تمرکز کند(2).

 

تعدیل پاسخ های ایمنی

با پیشرفت عفونت های ویروسی ، پاسخ های ایمنی بدن در تلاش برای از بین بردن سلول های آلوده می تواند باعث آسیب رساندن به بافت سالم شود. در ژوئن 2020 ، یک مطالعه گسترده در انگلستان نشان داد که استروئید دگزامتازون سرکوب کننده سیستم ایمنی باعث کاهش مرگ و میر ناشی از عفونت ویروس کرونا می شود. و یک آزمایش بزرگ بین المللی دیگر نشان داد که داروهایی که یک پروتئین ایمنی کلیدی را مسدود می کنند - گیرنده اینترلوکین -6 (IL-6) - می توانند مرگ و میر را در میان بیماران وخیم مبتلا به COVID-19 کاهش دهند(3).

آنتونی گوردون ، متخصص بیهوشی امپریال کالج لندن می گوید: اما هنوز جای پیشرفت وجود دارد، او می گوید: "ما می دانیم که بعضی از بیماران حتی با این روش های درمانی همچنان درمان نمیگردند."

بنابراین محققان به دنبال راه های دیگری برای تعدیل پاسخ های ایمنی شدید هستند. یکی از داروهای مورد آزمایش اینفلیکسیماب است که برای درمان بیماری های خود ایمنی از جمله بیماری کرون و آرتریت روماتوئید استفاده می شود. این دارو، پروتئینی به نام فاکتور نکروز تومور آلفا (TNF-α) را که توسط ماکروفاژها آزاد می شود و باعث التهاب می شود را مسدود می کند.

دومین روش درمانی در این کارآزمایی ، داروی درمان سرطان به نام ایماتینیب است. محققان امیدوارند که هم ویروس کرونا و هم التهاب توسط اسن دارومورد هدف قرار گیرند. ایماتینیب ، نفوذ ویروسی در سلولهای انسانی را مسدود کرده و فعالیت پروتئین های پیش التهابی به نام سیتوکین ها را کاهش می دهد و سرانجام ، این کمپین در حال آزمایش آرتسونات ، داروی ضد مالاریا با اثرات ضد التهابی بالقوه است. روتینگن می گوید ، هر یک از این داروها در کنار مراقبت های استانداردی که در بسیاری از موارد شامل دگزامتازون است، انجام می شود .

همچنین دانشمندان قصد دارند ایماتینیب را آزمایش کنند ، که می تواند به جلوگیری از نشت مایعات در رگ های خونی اطراف ریه ها کمک کند . این آزمایش همچنین داروی متفاوتی را مورد امتحان قرار میدهد که TNF-α را هدف می گیرد . همچنین دارویی به نام نامیلوناب است که پروتئینی به نام GM-CSF را مسدود می کند و می تواند فعالیت سیتوکین را کاهش دهد.

جیلالی آنان، پزشک متخصص مراقبت های ویژه دانشگاه ورسای می گوید: با همه این روش ها برای تعدیل سیستم ایمنی بدن ، محققان باید مراقب باشند که پاسخ های ایمنی را آنقدر سرکوب نکنند که افراد در برابر سایر عفونت ها آسیب پذیر شوند.

در کارآزمایی بزرگی در اروپا ، ابتدا به شرکت کنندگان یک استروئید مانند دگزامتازون و دارویی که گیرنده های IL-6 را مسدود می کند ، داده می شود. به شرکت کنندگان فقط در صورت عدم موفقیت در بهبود دو سیستم اول ، داروی اضافی برای هدف قرار دادن سیستم ایمنی بدن داده می شود. آنان می گوید: " هدف بیمارانی است که پاسخ نمی دهند." سوال این است که ، اگر روش دیگری برای تعدیل پاسخ التهابی در این بیماران اضافه کنیم ، آیا می توانیم جان های بیشتری را نجات دهیم؟ "

doi: https://doi.org/10.1038/d41586-021-01090-z

References

  1. WHO Solidarity Trial Consortium New Engl. Med. 384, 497–511 (2021).
  2. The RECOVERY Collaborative Group New Engl. Med. 384, 693–704 (2021).
  3. The REMAP-CAP Investigators New Engl. J. Med.384, 1491-1502 (2021).

اطلاعات تماس

 

دفتر مرکزی: اصفهان – کیلومتر 7 جاده شیراز– شهرک صنعتی صفه – واحد 11 

کدپستی: 35148 - 81791

صندوق پستی: 567 - 81745

 

031-36540859 - 031-36540659

 

فکس: 36540959-031


 

دفتر فروش تهران: اشرفی اصفهانی جنوب، نرسیده به میدان صادقیه، خیابان سازمان آب غربی، ابتدای گلستان اول، ساختمان زمرد، پلاک 23، طبقه دوم، واحد 7

 

021-44084866-44084859

 

فکس: 44975532-021

 

موقعیت جغرافیایی