Notice: unserialize(): Error at offset 1862174 of 1867743 bytes in /home/rahaphar/public_html/home/libraries/joomla/cache/controller.php on line 176
آموزش امحاء داروها - شرکت داروسازی رها | Pharmaceutical company in Iran

مقالات شرکت داروسازی رها

آموزش امحاء داروها

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

معرفی بهترین روش دور ریختن دارو­های تاریخ گذشته

 حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که بخواهید داروهایی که دیگر نیازی به آن­ها ندارید را دور بریزید. تاریخ انقضاء داروها عمدتاً بر روی جعبه و یا بلیستر دارو درج می­شود. پس از گذشت تاریخ انقضاء دارو، ماده موثره آنها ممکن است بی اثر شده و یا به مواد سمی تبدیل شود. بنابراین لازم است که تنها مطابق دستور پزشک به تهیه دارو­ها اقدام کنید و از انبار کردن داروهایی که ضروری نیستند و مصرفی هم ندارند اجتناب ورزید. اما سوال اینجاست که بهترین روش دور ریختن دارو چیست؟

 

raha pharmacy outdated medicine vector

عوارض مصرف داروی تاریخ گذشته چیست؟

دفع نا صحیح داروهای تاریخ گذشته می­تواند منجر به صدمات جبران ناپذیر و ناخواسته شود. به طور مثال استفاده از آنتی بیوتیک تتراسایکلین تاریخ گذشته می­تواند منجر به نارسایی کلیه شود. برخی داروهای پروتئینی مانند انسولین نیز پس از تاریخ انقضاء بی اثر می­شوند. علاوه بر این در دسترس بودن داروهای خواب­آور و ترک اعتیاد می­تواند احتمال سوء مصرف ناخواسته را دو چندان کند. بنابراین توصیه می­شود در صورتی که زمان استفاده از این دارو­ها تمام شده است بلافاصله دور ریخته شوند. طبق آمار سازمان غذا و داروی آمریکا، سالانه 50000 کودک خردسال در آمریکا، به دلیل مصرف دارو در غیاب والدین در اورژانس پذیرش می شوند.

raha outdated medicine use complications

 سازمان غذا و داروی آمریکا توصیه کرده است که در صورتی که دوره مصرف داروهایی مانند متادون و اکسی کدون و دیازپام به اتمام رسیده است، جهت جلوگیری از بروز عوارض ناخواسته سریعاً به داخل فاضلاب ریخته شوند.

کشورهای خارجی چه راه حلی برای دفع داروهای تاریخ گذشته دارند؟

در کشورهای اروپایی و آمریکایی چند روز در سال به روز ملی جمع آوری داروهای تاریخ گذشته اختصاص داده شده اند. در این روز­ها دولت با معرفی مکان­هایی جهت حضور مردم، علاوه بر دریافت داروهای تاریخ گذشته و بلا مصرف از آنها، آموزش­هایی در رابطه با مصرف صحیح دارو­ و بهترین شیوه دور ریختن دارو به مردم داده می­شوند. سپس دارو­ها به شرکت­های مخصوصی که وظیفه از بین بردن داروهای تاریخ گذشته را بر عهده دارند سپرده می­شوند. داروها باید به نحوی دور ریخته شوند که کمترین آلودگی را به محیط زیست وارد نماید.

raha pharmacy medicine disposal center vector

 سالانه چندین تن دارو توسط این روش از مردم جمع­آوری می­شوند که باعث می­شود از سوء مصرف بسیاری از این داروها جلوگیری شود.

 

در ایران چگونه داروهای تاریخ گذشته را دور بریزیم؟

متاسفانه در کشور ما همچنین سازوکاری برای دفع صحیح داروها وجود ندارد، بنابراین مردم باید از روش صحیح دور ریختن این داروها آگاه شوند.

اولین نکته­ای که باید توجه داشته باشید این است که داروخانه­ها از طرف سازمان غذا و داروی ایران از دریافت داروهای مصرف نشده بیماران منع شده اند، زیرا به محض خروج دارو از داروخانه، شرایط نگهداری دارو از کنترل خارج شده و به همین علت سلامت داروی مرجوعی زیر سوال می­رود. بنابراین با جلوگیری از ورود این دسته از داروها به داروخانه، اطمینان از داروهای تهیه شده از داروخانه بالا می­رود.

بنابراین در ایران باید جهت دور ریختن داروهای تاریخ گذشته طبق پروتکل جهانی که توسط سازمان غذا و داروی ایران نیز ترجمه شده است عمل کنیم.

 

پروتکل جهانی دور ریختن داروهای تاریخ گذشته

جهت دور ریختن صحیح دارو­، اول به بروشور یا جعبه دارو توجه کنید. بعضی از شرکت­ها در صورتی که داروی تولیدی آن­ها روش امحاء خاصی داشته باشد، در بروشور یا جعبه­ هایشان آن را ذکر می­کنند.

 اگر شرکت سازنده روش خاصی را ذکر نکرده بود، به روشی که در ادامه نشان خواهیم داد عمل می­کنیم:

raha pharmacy fda guideline translation

 اول قرص و کپسول را بدون خرد کردن از بسته بندی اصلی جدا کرده و با کمی خاک یا تفاله چایی مخلوط کنید. بعد مجموعه را به ظرف پلاستیکی یا قوطی منتقل کرده  و در آخر به درون کیسه زباله بیاندازید. اگر اطلاعات شخصی بر روی جعبه درج شده است نیز آن را مخدوش کنید.

شربت­ها و سوسپانسیون­ها نیز  می­توانند به سادگی به داخل فاضلاب ریخته شوند و بطری آن­ها به داخل زباله­دان انداخته شود مگر اینکه شرکت سازنده روش دیگری جهت امحاء این دسته از دارو­ها در نظر گرفته باشد.

همچنین اگر در مورد روش صحیح دور ریختن دارو سوالی داشتید می­توانید در این رابطه از دکتر داروساز در نزدیک ترین داروخانه محل زندگی خودتان سوال کنید.

 

 

تهیه شده توسط: دکتر میلاد سعادت کیش

واحد بازاریابی شرکت داروسازی رها

 

 

اطلاعات تماس

 

دفتر مرکزی: اصفهان – کیلومتر 7 جاده شیراز– شهرک صنعتی صفه – واحد 11 

کدپستی: 35148 - 81791

صندوق پستی: 567 - 81745

 

031-36540859 - 031-36540659

 

فکس: 36540959-031


 

دفتر فروش تهران: اشرفی اصفهانی جنوب، نرسیده به میدان صادقیه، خیابان سازمان آب غربی، ابتدای گلستان اول، ساختمان زمرد، پلاک 23، طبقه دوم، واحد 7

 

021-44084866-44084859

 

فکس: 44975532-021

 

موقعیت جغرافیایی