مقالات شرکت داروسازی رها

رزوراترول، مکملی سودمند جهت پیشگیری و درمان بیماری های قلبی عروقی

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

رزوراترول، مکملی سودمند جهت پیشگیری و درمان بیماری های قلبی عروقی

 

دسته بندی: مکمل آنتی اکسیدان پیشگیری کننده از مشکلات قلبی عروقی   

شکل فرآورده: کپسول (60 کپسول در هر قوطی)

 

معرفی کلی

رزوراترول در عصاره انگور قرمز یافت می گردد. با اینکه رزوراترول درهسته، ریشه و ساقه انگور نیز وجود دارد، ولی بیشترین میزان رزوراترول در پوست انگور قرمز دیده می شود. رزوراترول به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی، اثر چشمگیری در محافظت از قلب و پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی ایفا می‏کند. امروزه همچنین اثر ضد سرطان رزوراترول در مدلهای سرطانی مختلف، نشان داده شده است.

به طور عمده رزوراترول توسط گیاهان به عنوان یک مکانیسم دفاعی در برابر تهدیدات محیطی مختلف مانند عفونت های انگلی و قارچی، اشعه ماوراء بنفش، ترکیبات شیمیایی و آسیب های مکانیکی تولید می شود.

رزوراترول به عنوان یک ترکیب افزایش دهنده سلامت بدن، در مطالعات تجربی در حیوان و انسان طیف وسیعی از اثرات فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی را نشان داده است. به طور مثال فعالیت های آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، ضد پلاکتی و ضد انعقادی از مهم ترین اثرات رزوراترول هستند که به ارتقاء سلامت کمک شایانی می نماید.

مکمل های رزوراترول تحمل مصرف خوبی نیز دارند. نشان داده شده عوارضی مانند تهوع و استفراغ در دوز های بیش از 2.5 گرم در روز مشاهده می شود. با این وجود مطالعات مختلف مصرف تا 5 گرم رزوراترول در روز را ایمن دانسته اند.

 

کاربرد های درمانی

  1. مکملی سودمند جهت پیشگیری و درمان بیماری های قلبی عروقی

 درمان بیماری قلبی شرکت داروسازی رها

در دهه 1980، توجه جامعه جهانی به این موضوع جلب شد که مردم فرانسه به صورت قابل توجهی کمتر از سایر کشور های توسعه یافته به بیماری های قلبی عروقی مبتلا می شوند. این پدیده در جهان با نام French paradox نامیده می شود. تحقیقات بعدی نشان داد که این پدیده به علت مصرف بالاتر شراب قرمز (red wine) در این کشور است. شراب قرمز منبعی غنی از پلی فنول های آنتی اکسیدان است که از این میان، رزوراترول نقش پررنگ تری دارد.

علاوه بر این، مطالعه ای معتبر در استرالیا در سال 2017  نشان داد غلظت رزوراترول 30 دقیقه پس از مصرف خوراکی  در بافت های قلبی حدود 30 برابر بیش از غلظت آن در خون است. به علاوه غلظت رزوراترول متابولیزه شده نیز در بافت قلبی در 30 دقیقه پس از تجویز ده برابر بیش از غلظت آن در خون بود. بنابراین مشخص می شود که رزوراترول پس از مصرف خوراکی می تواند به طور خاص به بافت های قلبی و مغزی وارد شده و از آنها محافظت کند.

اثر رزوراترول بر جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی عروقی به طور عمده به علت کاهش استرس اکسیداتیو، کاهش التهاب و کاهش ریسک فاکتور های ابتلا به بیماری های قلبی عروقی است.

 

  1. کاهش فاکتور های مرتبط با آترواسکلروزیس (تصلب شرایین)

رزوراترول همچنین خواص آنتی اکسیدانی قوی نشان می دهد و تولید گونه های اکسیژن فعال در رگ ها و عروق را کاهش می دهد. رزوراترول، دارای اثرات ضد انعقاد با مکانیسم های مختلفی  از جمله مهار سنتز ترومبوکسان، پروستاگلاندین‌ها و همچنین مهار فعالیت پلاکت‌ها است. در مطالعات بر روی حیوانات آزمایشگاهی، استفاده از آب انگور توانسته است فعالیت ترکیبات التهاب زا را کاهش دهد. همچنین مشخص شده است که رزوراترول با تحریک سنتز اکسید نیتریک که نقش مهمی در محافظت از شریان ها در برابر پیشرفت آترواسکلروز دارد، باعث افزایش قطر رگ های خونی و عبور راحت تر خون از داخل رگ ها می‏شود.

در یک مطالعه کارآزمایی بالینی نشان داده شد مصرف روزانه 400 میلی گرم رزوراترول در 44 بیمار برای 30 روز موجب کاهش بیان ژن RNA برای IL-8، VCAM و ICAM در بیماران شده است. بیان این ژن ها به صورت مستقیم با بروز بیماری آترواسکلروز در ارتباط است. بیماری آترواسکلروز یا همان تصلب شرایین، ایجاد پلاک های چربی در داخل رگ های خونی قلب و مغز است که منجر به تنگی عروق می شود. از این رو خونرسانی به میزان کافی صورت نمی گیرد و احتمال سکته های قلبی، مغزی و حتی مرگ ناشی از سکته بالا می رود.  بنابراین رزوراترول با جلوگیری از تصلب شرایین نقش موثری در پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی ایفا می کند.

آترواسکلروزیس شرکت داروسازی رها

علاوه بر این رزوراترول با مکانیسم های متعددی در نرمال کردن پروفایل چربی خون موثر است. مطالعات نشان داده اند این اثر بیشتر از طریق مهار آنزیم HMG-CoA reductase، همانند مکانیسم استاتین ها، انجام می پذیرد.

کارازمایی های بالینی نیز این اثر را اثبات کرده اند. مطالعه ای معتبر در نشریه Elsevier  بر روی 71 بیمار مبتلا به دیسلیپیدمی نشان داد مصرف 100 میلیگرم رزوراترول پس از دو ماه موجب کاهش معنی دار در میزان کلسترول و تریگلیسیرید خون شده بود.

همچنین مطالعات نشان داده اند که رزوراترول از لیپوپروتئین های با چگالی کم (LDL) در برابر اکسیداسیون محافظت می کند. بنابراین احتمال گرفتگی عروق و سکته های قلبی-عروقی پایین می آید. همچنین می تواند غلظت لیپوپروتئین های با چگالی بالا (HDL) را افزایش دهد.

 

  1. کاهش فشار خون

مکانیسم های متعددی در رابطه با خواص کاهنده فشار خون رزوراترول موثر است که می توان به اثرات فسفریلاسیون AMPK، فعال سازی SIRT1، افزایش سطح نیتریک اکسید و کاهش تولید گونه های فعال اکسیژن نام برد.

کاهش فشار خون شرکت داروسازی رها

تاکنون مطالعات بالینی بسیاری اثرات کاهنده فشار خون رزوراترول را در بیماران مورد بررسی قرار داده اند. به طور کلی این اثرات به طور خاص در بیماران مبتلا به دیابت نوع دو، چاقی یا کبد چرب چشمگیر بوده اند. علاوه براین در مطالعه متاآنالیز با حجم 247 بیمار نشان داده شده اثرات کاهنده فشارخون در مکمل های حاوی بیش از 150 میلی گرم رزوراترول، چشمگیر تر از دوز های پایین بوده است. محققان نشان داده اند که استفاده از رزوراترول می تواند تا حدود 12 میلیمتر جیوه فشارخون را پایین بیاورند.

 

تهیه کنندگان:

دکتر عرفانه شایگان نیا

دکتر میلاد سعادت کیش

اطلاعات تماس

 

دفتر مرکزی: اصفهان – کیلومتر 7 جاده شیراز– شهرک صنعتی صفه – واحد 11 

کدپستی: 35148 - 81791

صندوق پستی: 567 - 81745

 

031-36540859 - 031-36540659

 

فکس: 36540959-031


 

دفتر فروش تهران: اشرفی اصفهانی جنوب، نرسیده به میدان صادقیه، خیابان سازمان آب غربی، ابتدای گلستان اول، ساختمان زمرد، پلاک 23، طبقه دوم، واحد 7

 

021-44084866-44084859

 

فکس: 44975532-021

 

موقعیت جغرافیایی