مقالات شرکت داروسازی رها

صرع کوچک (صرع ابسنس - Absence ) چیست؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

صرع کوچک (صرع ابسنس- Absence  ) چیست؟

بیماری صرع ابسنس شرکت داروسازی رها2

صرع یک بیماری مغز و اعصاب است که عموم مردم آن را با بروز تشنج و حرکات ناگهانی دست و پا می شناسند. با این وجود، انواع مختلفی از صرع وجود دارد که هر کدام علائم خاص خود را دارا هستند. صرع ابسنس (Absence) یا پتیت مال بیمار را در مدت زمان کوتاه تری، در حدود کمتر از 20 ثانیه، درگیر می کند. همچنین علائم این بیماری کمتر قابل مشاهده هستند. به طور مثال اطرافیان بیمار در هنگام حمله احساس می کنند بیمار در حال خیال بافی است! برای آگاهی بیشتر از علائم، علل ایجاد و نحوه تشخیص، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

صرع ابسنس با چه علائمی بروز می یابد؟

علائم بیماری صرع ابسنس شرکت داروسازی رها

صرع ابسنس بیشتر در کودکان 4تا12 سال بروز می یابد. البته عده اندکی از بزرگسالان نیز ممکن است به این بیماری مبتلا باشند. با توجه به انجمن صرع جهانی، صرع ابسنس به طور کلی زمانی کمتر از 20 ثانیه به طول می انجامد. علائم معمول این بیماری عبارتند از:

 • خیره شدن مکرر در طول روز
 • به هم فشردن لب ها
 • پرش مداوم پلک ها
 • وقفه گفتار در وسط جمله
 • انجام حرکات ناگهانی دست
 • خم شدن ناگهانی به جلو یا عقب
 • توقف ناگهانی و غیر ارادی حرکت در هنگام پیاده روی

والدین کودک مبتلا ممکن است رفتارهای فرزندشان در هنگام حمله صرع را به عنوان بی توجهی یا کم محلی به خود تلقی کنند. معلم کودک عمدتاً اولین فردی است که متوجه بیماری کودک می شود. کودکان بیمار در هنگام حمله به طور موقت کنترل بر روی بدن خود را از دست می دهند. بنابراین ممکن است به هنگام نوشتن املاء، برخی کلمات جا بیفتد و یا افت تحصیلی محسوسی در اثر عدم توجه کامل سر کلاس اتفاق بیفتد. بیماران مبتلا به هنگام حمله نسبت به زمان، مکان و حتی تماس با بدن خود بی اطلاع اند. تشنج ابسنس عموماً ناگهانی و بدون پیش آگهی اتفاق می افتد.

چه عواملی منجر به صرع ابسنس می شوند؟

مغز شما ارگان بسیار پیچیده ای است که کنترل بدن به صورت کامل توسط آن صورت می پذیرد. سلول های عصبی در مغز شما به وسیله سیگنال های الکتریکی و شیمیایی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. تشنج در نتیجه تغییر ناگهانی در سیگنال های بین سلول های عصبی اتفاق می افتد. متاسفانه محققان هنوز به علت اصلی بروز صرع های ابسنس پی نبرده اند با این وجود به نظر می رسد ژنتیک نقش مهمی در ایجاد این بیماری داشته باشد. طبق آخرین تحقیقات، میزان سیگنال های الکتریکی در صرع تونیک کلونیک بیش از صرع ابسنس است، بنابراین در صرع ابسنس مدت زمان حمله کوتاه تر است. برای مطالعه بیشتر در رابطه با جلوگیری از ابتلا به این بیماری، به مقاله همه چیز درباره بیماری صرع (راهنمای بیمار) مراجعه کنید.

ریسک فاکتورهای ابتلا به صرع ابسنس

ریسک فاکتور های توسعه صرع ابسنس عبارتند از:

 • سن: به طور کلی صرع ابسنس بیشتر در کودکان 4 تا12 سال و به طور خاص در سنین 6-7 سالگی اتفاق می افتد.
 • جنس: در تحقیقی در سال 2019، صرع ابسنس در دختر بچه ها بیشتر شایع است.
 • سابقه فامیلی: بنابر آخرین تحقیقات، حدود 42 درصد از کودکان مبتلا شده به بیماری صرع ابسنس، دارای سابقه فامیلی مثبت صرع می باشند.

فرد مبتلا چه مواردی را به هنگام تشنج ابسنس احساس می کند؟

با وجود آنکه هر بیمار ممکن است صرع ابسنس را به گونه متفاوتی تجربه کند، عمده بیماران موارد زیر را هنگام بروز حمله احساس می کنند:

 • دیدن هاله های محو و تاریک در اطراف اشیاء
 • احساس شناور بودن یا مه گرفتگی
 • ممکن است نسبت به آنچه که در حال وقوع است آگاه باشید اما توان انجام عمل نداشته باشید.
 • شنیدن صداهای پژواک و تاری دید

صرع ابسنس چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص بیماری صرع ابسنس شرکت داروسازی رها2

یک متخصص مغز و اعصاب موارد زیر را جهت تشخیص بیماری صرع بررسی می کند:

 • علائم بیماری
 • وضعیت سلامتی
 • داروها
 • رفتار بیمار هنگام حمله
 • نتایج اسکن مغزی

پزشک شما بسته به شرایط بیماری ممکن است MRI مغزی هم پیشنهاد دهد تا از عدم وجود ناهنجاری در عروق مغزی یا وجود تومور مطلع شود. یکی از مهمترین راه ها برای تشخیص صرع، القا کردن صرع و بعد اندازه گیری سیگنال های ایجاد شده است. جهت اجرای این آزمایش، ابتدا نورهای قوی چشمک زن به بیمار نشان داده می شود و یا با چند تنفس سریع، حرکات تشنجی در بیمار تحریک می شود. در حین تشنج از بیمار نوار مغزی گرفته می شود تا نوع دقیق بیماری با بررسی امواج ثبت شده، توسط پزشک تشخیص داده شود.

چه تفاوتی میان خیالبافی و صرع ابسنس وجود دارد؟

متاسفانه یکی از دلایلی که صرع ابسنس دیر تشخیص داده می شود آن است که علائم بیماری به سختی قابل افتراق از رفتارهای عادی هستند. یکی از این موارد که تشخیص آن پزشکان را با چالش مواجه می کند، تفاوت میان خیالبافی و تشنج ابسنس است. در جدول زیر به برخی از تفاوت های این دو مورد اشاره کرده ایم.

خیالبافی

صرع ابسنس

عمدتاً هنگام خستگی اتفاق می افتد.

می تواند در هر زمانی، حتی در هنگام فعالیت فیزیکی اتفاق افتد.

عمدتاً به آرامی شروع می شود.

عمدتاً سریع و بدون پیش آگهی بروز می یابد.

می توان با صدا زدن فرد روند آن را متوقف کرد.

بیمار در هنگام حمله آگاهی نسبت به زمان و مکان ندارد و صدای اطراف را نمی شنود.

عواقب طولانی مدت و بلند مدت صرع ابسنس چیست؟

صرع ابسنس عمدتاً مدت زمان زیادی طول نمی کشد (عموماً کمتر از 20 ثانیه)، بیمار معمولاً پس از حمله به شرایط عادی خود باز می گردد و چیزی از لحظات پیش به یاد نمی آورد.

در حالیکه صرع ابسنس در مغز ایجاد می شود، باعث تخریب مغزی نمی شود. صرع ابسنس تاثیری بر روی هوش در بسیاری از کودکان ندارد. بعضی از کودکان ممکن است به دلیل وقفه ها در کلاس و درس خواندن دچار افت تحصیلی شوند. برخی دیگر نیز ممکن است این حمله ها را خیال بافی تلقی کنند و اهمیتی به آن ندهند.

در بسیاری از موارد، عواقب بلند مدت نیز بروز نمی یابد مگر آنکه بیمار در هنگام حمله بیفتد یا مجروح شود. البته افتادن در این نوع صرع معمول نیست. یک بیمار ممکن است صرع ابسنس را چندین بار در طول روز تجربه کند بدون آنکه اثر منفی آن را حس کند.

صرع ابسنس در حدود 57 تا74 درصد از کودکان به بزرگسالی هم منتقل می شود. با این وجود استفاده از دارو های ضد صرع می تواند موجب کنترل صرع و جلوگیری از بروز مشکلات اجتماعی آن شود.

تهیه شده توسط: دکتر میلاد سعادت کیش

مدیکال ادوایزر شرکت داروسازی رها

واحد بازاریابی

اطلاعات تماس

 

دفتر مرکزی: اصفهان – کیلومتر 7 جاده شیراز– شهرک صنعتی صفه – واحد 11 

کدپستی: 35148 - 81791

صندوق پستی: 567 - 81745

 

031-36540859 - 031-36540659

 

فکس: 36540959-031


 

دفتر فروش تهران: اشرفی اصفهانی جنوب، نرسیده به میدان صادقیه، خیابان سازمان آب غربی، ابتدای گلستان اول، ساختمان زمرد، پلاک 23، طبقه دوم، واحد 7

 

021-44084866-44084859

 

فکس: 44975532-021

 

موقعیت جغرافیایی